Mindannyian „mérgező” környezetben élünk: állandóan ki vagyunk téve a vegyi anyagok ártalmainak. Szerencsére úgy vagyunk „kitalálva”, hogy a méreganyagok folyamatosan és természetes módon távozzanak a testünkből, ám pechünkre az „örök vegyi anyagokkal” már a szervezetünk sem tud mit kezdeni. Egészen mostanáig úgy is tűnt, hogy ezek a rendkívül lassan lebomló, életveszélyes mikroműanyagok velünk maradnak tartósan, talán örökre is.
Végre azonban jó hír érkezett: úgy tűnik, hogy rendszeres plazmaadással talán elfelejthető az „örök” jelző
Az „örök vegyi anyagok” ott vannak a mindennapi életünkben.
Teflonedény, tűzoltó hab, csúszásgátló szőnyeg, esőkabát, pattogatott kukoricás zacskó, hamburgeres papír, pizzás doboz, vízálló sminkkellékek – csupán néhány hétköznapi tárgy, amely „örök vegyi anyagokat” (per- és polifluoralkilt PFA-t) rejthet.
Sokoldalú felhasználásukat, tapadásmentes, vízlepergető és zsírtaszító tulajdonságaikat a vegyületeikben lévő különleges szén-fluor-kötéseknek köszönhetik. Éppen ezek a kémiai kötések – amelyek a legerősebbek a szerves kémiában – felelősek azért, hogy ezek a mikroműanyagok rendkívül lassan bomlanak le: több száz vagy akár több ezer évig is megmaradnak a környezetünkben.